Ülkemizde birçok ülkeden daha iyi sağlık hizmeti almak mümkün

İnsanoğlu hayatta birçok zorlukla karşılaşabilir. Hepsine bir çözüm bulunur ama ciddi bir sağlık problemi ise karşımıza çıkan, hayatımızın ortasına öylece oturur kalır. Bu noktada hemen yapışırız telefona, alırız elimize bilgisayarı ve başlarız aramaya; “Hangi hekim benim derdime derman olur” diye. Hele bir de mevzu bahis çocuklarımızsa akan sular durur. Zaman ne kadar önemlidir küçük çiçekler solmasın, çabucak iyileşsinler diye.

Şanslıyız ki son yıllarda ülkemizde en çok gelişen alanlardan biri olan sağlık endüstrisi gerek teknoloji gerekse ulaşılabilirlik açısından pozitif yönde ilerlemekte. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de sağlık sisteminde sıkıntılar yok değil ancak optimumu yakalamak ülkemizde bence mümkün. Bir şekilde sağlık sisteminin içindeyseniz ve sağlık sigortanız mevcutsa, çoğu ülkede ulaşamayacağınız kalitede bir sağlık hizmetinin mümkün olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Türkiye ile bir süredir yaşadığım ülke Norveç'i karşılaştırdığımda; sosyal yapısını korumaya çalışan bu ülkede sadece devlete ait olan hastanelerin tertemiz ve koridorlarında kavganın olmadığı, sakin, sinema salonu görüntüsü size ilk başta hoş gelse de Türkiye'de çok daha iyi hizmet almak mümkün. Devlet hastanelerinin yanında sigorta destekli veya desteksiz özel hastanelerin yaygınlaşması rekabeti artırırken, hekimlerimiz ve sağlık profesyonellerinin karşılaştığı vaka sayı ve çeşitliliği sayesinde hizmette kalite artıyor.

Norveç’te 2 aylık bekleme listesi var

Norveç'te bir MR için ya da rehabilitasyon hizmeti alabilmek için 2 ay bekleme listesi olabileceğini ya da hastanızdan MR istemek için uzun yazışmalarda bunun gerçekten ne kadar gerekli olduğu konusunda ikna etmeniz gereken birden fazla kurum olduğunu tahmin eder miydiniz? Teşhis konulamayan veya geç teşhisten dolayı zorluklar yaşayan birçok kronik rahatsızlık sahibi kişi, boşuna yapılan ameliyatlar cabası.

Doğaya ve doğa sporlarına bütçesinin çeyreğini ayıran, insanlarının soğuk sıcak, gece gündüz demeden spor yaptığı, dünyanın en zengin ülkelerinden biri Norveç, imkanlar içinde imkansızlık yaşatabiliyor.

Ülkemizde  sağlık hizmet kalitesi değerlendirildiğinde ise orta ve üzeri gelir sahibi her vatandaş en iyi hizmete kısa sürede ve etkin bir şekilde ulaşabilmektedir.

"İnsanlar, önce para kazanmak için sağlıklarını; sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar."

-Wolfgang Van Goethe

Ünlü yazarın sözüyle paralel olsa da olumlu yönde ilerlemeye devam ettiğimiz günler diliyorum.