Sağlık kapınızın dışında mı?

 

Birçok insana göre güzel havalar, açık havada antrenman programları planlamak için çok müsaittir. Bana göre ise yaz-kış demeden açık hava egzersizleri her zaman kapalı alan egzersizlerine tercih edilmelidir. Kötü hava koşulları değil, kötü kıyafet ve ekipman tercihi mevsimi bahane etmemize sebep olabilir. Kış çok soğuk, bahar yağmur, yazın sıcak derken bir de bakarız yıl bitmiş. Büyükşehir yaşantısında odalara yeterince hapsolmuşken, egzersizlerimizi gökyüzünü görerek yapmak biraz olsun bedenen ve ruhen yenilenmemizi sağlayacaktır. Böylece stresinizi rutin yapılan spor salonu antrenmanlarından daha fazla atmanız mümkün olur. D-vitamini için vücudumuzun güneşe ihtiyacı olduğunu da bilmeyen yoktur sanırım. Arabamıza binip spor yapmak için gideceğimiz alana ulaşıp, ter atıp arabayla eve dönmek gerçekten "Bu işte bir yanlışlık var" dedirtmektedir.

Şu gerçeği unutmamak gerekir ki; kirli ve kalabalık bir şehirde yaşayıp yoğun bir trafiğin yanı başında açık hava sporu yapmanın sağlıklı olması mümkün değildir. Bu noktada mecburen iyi bir spor salonu tercih etmeniz doğru olacaktır. Yine de fırsat buldukça açık hava sporları ile kombine etmenizi tavsiye edebilirim.

Siz de benim gibi açık hava sporlarını tercih ediyorsanız ısıya uygun kıyafet seçimi kadar havaya uygun sıvı tüketimine de çok önem vermelisiniz. Sıcak havaların daha yaygın olduğu ülkemizde dehidratasyon konusunda dikkatli olmak gerekir. Yine kış aylarında uygun katlar halinde kıyafet tercihi, iç ve dış mekanlarda vücut ısımızı ayarlamayı kolaylaştırabilir.

Açık alanda spor yapmak öfkeyi azaltıyor, enerjiyi canlandırıyor

Açık alanda spor yapan 800 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada kişilerin öfkelerinin azaldığı, enerjilerinin arttığı ve canlandıkları görülmüştür. Doğa insanı aktivite konusunda cesaretlendirmektedir. Üstelik açık havayı tercih eden kişilerin bunu düzenli yapmaya daha meyilli oldukları görülmüştür. Doğa en güzel aktivite alanıdır. Özellikle çocukların gelişimine yönelik tırmanma, zıplama, koşma gibi aktiviteleri kombine ve eğlenceli bir şekilde zorlanmadan yapmak mümkündür. Basitçe özetlemek gerekirse, dışarıda daha fazla aktif zaman geçirmek günümüzün en büyük sağlık tehditlerinden biri olan obeziteyi önlemektedir.

Basit bir yürüyüş rutini haftanın 5 günü planlanabilir ya da hafif tempolu koşu uygun fiziksel yapıda kişiler tarafından tercih edilebilir. Böylece kilo, kan basıncı, kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinin mümkün olduğu birçok çalışma ile kanıtlanmıştır.

Düzenli aktivite, sağlığımız için sigara içmemek kadar önemlidir.

Haydi şimdi dışarı!