Kellik ve yanık tarihe mi karışıyor? Laboratuvarda tam fonksiyonlu deri üretildi

Laboratuvarda üretilen organlara bir yenisi daha eklendi: Deri. Daha önce bilim insanları epidermis denilen derinin dış tabakasını başarılı şekilde yaratmışlardı ancak Japonlar yağ dokusu, kıl folikülleri, bezleri ve sinirleriyle birlikte deriyi tüm fonksiyonlarıyla üretmeyi başardılar.

Farelerde başarılı oldu

Araştırmayı yürüten Dr. Takashi Tsuji önderliğindeki ekip, derinin katmanlarını üretmek için kök hücreleri kullandılar ve daha sonra başarıyla fareye naklettiler. Tüy çıkmasının ve terlemenin derinin başarısını gösterdiğini vurgulayan Tsuji, Science Advances'te http://advances.sciencemag.org/content/2/4/e1500887.full yayınlanan araştırma hakkında "Bugüne kadar yapay deri üretimi, cildin düzenlenmesinde önemli rol oynayan saç folikülleri ve bezleri gibi önemli fonksiyonlardan yoksun olması nedeniyle tam olarak gerçekleştirilememişti. Bu yeni teknikle, normal doku işlevini yerine getiren deriyi başarılı bir şekilde geliştirmeyi başardık” dedi.

Derinin vücudumuzun en büyük organı olduğunu düşündüğümüzde bu son gelişme laboratuvarda tüm iç organları üretmeye bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor. Araştırmacılar, deneyin insanlar üzerindeki test sonuçlarının da başarılı olacağı konusunda iyimserler. Eğer gerçekleşirse, başta yanık ve kellik olmak üzere birçok deri hastalığına kalıcı çözüm bulunmuş olacak.