Kanseri yıllarca önceden haber verecek kan testi yolda!

Görünen o ki, 2050 yılında kanserden “insanlığı tehdit eden en büyük unsur” olarak bahsetmeyeceğiz ama şimdilik durum pek öyle görünmüyor. Hâlâ en büyük ölüm nedenlerinden birisi olduğundan kanserle ilgili araştırmalar da tıp teknolojisini en çok meşgul eden alanlar arasında yer alıyorlar. Mevcut tedaviler vücutta birçok sıkıntı yarattığı halde çoğu kez de kanseri ortadan kaldırma konusunda çok da etkili olmuyorlar. Pekiyi tüm bu sorunlara maruz kalmamak için belirtiler ortaya çıkmadan önce kanseri haber verecek bir test yok mu?

Müjde Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi ve Bill Gates ve Jeff Bezos’un finansal olarak desteklediği gen teknolojisi şirketi Grail’den geldi. Journal of Clinical Oncology’de yayınlanan, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin yıllık toplantısında sunulan çalışmaya göre, tümörlerdeki DNA izlerini kanda tarama esasına dayanan sıvı biyopsi umut vadediyor. Araştırmayı yürüten Pedram Razavi, kanser teşhisinde önemli bir adım attıklarını vurgulayarak, “Bulgularımız gösteriyor ki, kanda dolaşan yüksek yoğunluklu tümör DNA dizilimi kanser hakkında değerli bilgiler içeriyor” diyor.

Kan ve doku örnekleri benzer sonuçlar verdi

Araştırmacılar test için 124 metastaz yapmış akciğer, meme ve ileri prostat kanseri hastalarından alınan kan ve doku örneklerini karşılaştırdılar. 508 ayrı gen mutasyonunu tarayan araştırmacılar doku örneklerinde bulunan 864 gen değişiminin %73’ünün kanda da bulunduğunu gördüler. Hastaların %89’unun doku ve kan örneklerinde en az bir mutasyonun bulunması umudu artırdı. Umalım da çalışmalar kısa sürede tamamlanarak milyonlarca kanser vakası daha başlamadan tedavi edilebilsin…