Kabızlık deyip geçmeyin, bel ağrınızın nedeni olabilir

 

Bel ağrısının bilinen birçok sebebi vardır. Kötü postürden (vücut duruşu) tutun, ilerlemiş kanser vakalarına kadar giden geniş bir yelpaze dikkate alınmalıdır. Ancak bahsedeceğim gözden kaçırılması  muhtemel "kabızlık" da bel ağrısı sebeplerinden biri olarak sayılabilir. Özellikle kronik kabızlığın bel ağrısına sebep olma ihtimali daha yüksektir. Oluşum mekanizmasına bakarsak;

Omurların arasındaki şok absorbsiyon özelliği taşıyan disklere çok fazla bası olduğunda ağrı oluşabilir. Disklerdeki bası duruşunuza bağlıdır. Sırt üstü uzandığımızda oluşan minimum bası, ayakta ve otururken kayda değer şekilde artar. Tahmin edersiniz ki, kronik kabızlık yüzünden tuvalette uzun süre oturma pozisyonunda geçirdiğiniz vakit sonrasında intervertebral disklerinizde çok yüklenme yaratmış olursunuz. Disklerin yapılarının bozulması sonucu sinir basıları bile oluşabilir ve yüksek şiddette ağrı yaşayabilirsiniz.

Ağrıdan kurtulmak için ilaca başvurursunuz, yetmezse daha kuvvetlisini alırsınız ve ertesi gün kabızlığınız daha kötü hale gelir. Daha fazla zorlanırsınız, beliniz daha çok ağrır. Bu kısırdöngü şöyle özetlenebilir: Ağrı medikasyonu kabızlığı kötüleştirir. Ayrıca dolu bağırsak mekanik olarak kalça bölgesine bası yapıp farklı bir şekilde yine bel ağrısına neden olabilir.

Kabızlık mı bel ağrısına sebep olur bel ağrısı mı kabızlığa?

Bel ağrısı söz konusuysa kabızlık ihtimali mutlaka gözden geçirilmelidir. Obstrüktif kabızlıkta vücut yeni çöp ürettikçe problem daha da büyüyebilir. Zorlanmak ise daha çok ağrıya sebep olur.

Tam tersi düşünülürse bel ağrısı yüzünden azalan aktivitelerimiz daha çok istirahate yönelmemize, bağırsak hareketlerimizin azalmasına sebep olarak kabızlığa yol açabilir.

Bağırsak aktivitesini düzenlemeniz bel ağrısından kurtulmanızı sağlayabilir.

Bu sıkıntılı problemden kurtulma  konusunda uzman hekimler birçok tavsiyede bulunabilir. Bana göre  ise ilk yapılması gerekenler:

  • Su tüketimini artırmak
  • Doğru beslenme alışkanlıkları kazanmak
  • Hareketli bir yaşantı sürdürmek
  • Gerekirse fizyoterapist ya da karyopraksi uzmanları tarafından yapılacak manuel tedavilere başvurmaktır.

Kabızlık sadece bağırsağınızı değil bel sağlığınızı da etkilemektedir. Altında yatan neden ne olursa olsun kabızlık ağrı artışına neden olur. Sebep disk herniasyonu olsa da kabızlık, durumu daha da kötüleştirir. Tedavi edilmeyen kabızlık probleminin çok ciddi sağlık problemlerine yol açacağını unutmamamız gerekir.