Migren ağrısı âdetten olmasın!

Migren ağrısı âdetten olmasın!

Kadınlar dikkat! Âdet dönemleriniz ile migren ağrılarınız arasında bağlantı olabilir. Uludağ Üniversitesi Nöroloji A.B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, “Menstruasyon kanaması dönemindeki migren atakları tedaviye daha dirençli olabiliyor. O zaman bu dönemdeki hastalarda ek tedavi öneriyoruz” diyor.

Kadın olmak çok da kolay değil. Erkeklere oranla kadınlarda iki kat daha fazla görülen migren, kimi kadınlarda da yalnız âdet dönemine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu tür migrenin tedaviye daha dirençli olduğunu söyleyen Uludağ Üniversitesi Nöroloji A.B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, bu durumda migren ataklarını geçirmek için ek tedavilere gerek olduğunu belirtiyor.

“Migren menstruasyonilişkisi iki şekilde olabilir. Hastaların ya sadece menstrual dönemde olan ve başka zaman görülmeyen migren atakları vardır. Ya da hastalar dönem ayırt etmeksizin migren ağrısı çekerler” diyen Prof. Dr. Necdet Karlı,  bu ikinci tür migrenin teşhis edilmesinin daha zor olduğunu vurguluyor. Normalde âdet dönemindeki hastalara ek tedavi önerdiklerini kaydeden Prof. Dr. Karlı, “Kimi zaman magnezyum desteği, kimi zaman âdet dönemi boyunca kullanılacak ağrı kesiciler, kimi zaman da düşük östrojen içerikli doğum kontrol hapları ile bu ağrıları kesebiliyoruz. Ancak sadece menstruasyon döneminde migren ağrısı çeken hastalar, genellikle bu özel migren türüne sahip olduklarını fark etmiyorlar. Baş ağrısını âdet döneminin olağan bir durumu sayıyor ve doktora başvurup uygun tedaviyi almıyorlar” diye konuşuyor.Necdet Karlı, hastalara doğru tanının konularak uygun tedavi almalarının yaşam kaliteleri açısından çok önemli olduğunu belirtiyor. Karlı, “Zaten fizyolojik ve psikolojik olarak zor bir dönem olan menstruasyon döneminin bir de migren ağrıları ile daha da zor hale gelmesi, hastalarımızın yaşam kalitesini belirgin olarak düşürüyor. Âdet döneminde şiddetli baş ağrıları olan hastaların mutlaka nöroloji hekimlerine başvurarak tedavi almaları yaşam kalitelerini belirgin olarak düzeltebilecektir” diyor.

Prof. Dr. Necdet Karlı