Akciğer kanserinde erken tanının önemine dikkat çekildi

Akciğer kanserinde erken tanının önemine dikkat çekildi

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü dolayısıyla Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde akciğer kanserine dikkat çekildi. Sempozyumun açılış konuşmasını Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof Dr. İsmail Cinel yaptı.

Sempozyumda Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Radyoloji Anabilim Dalı ve Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyelerinin katılımı ile akciğer kanserinin nedenleri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verildi.

Oturum Başkanlığını Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli ve Prof. Dr. Korkut Bostancı’nın yaptığı konuşmalarda da akciğer kanserinde erken tanının hayat kurtaracağını ve tedavi sürecinin daha başarılı olacağına dikkat çekildi.

Sigara tüketimi akciğer kanserinin başlıca risk faktörü

Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, akciğer kanserinin en sık görünen kanser türü olduğunu ve sigaranın en önemli risk faktörü olduğunu. Ülkemizde 2019 yılında sigara tüketimin 6 milyar paket olduğunu sigara içme ve hava kirliliği arttıkça akciğer kanserlerinin de arttığını belirtti.

Prof. Dr. Yıldızeli sözlerine şöyle devam etti; “Akciğer kanseri hastalarının sadece %15’i erken evrede teşhis edilmekte. Erken evrede ilk tedavi cerrahi ile akciğerdeki tümörlü dokunun çıkarılma işlemi yapılıyor ve günümüzde bu işlemin “kapalı-video yardımlı’’ (Torakoskopik) ameliyatlar ile başarılı olarak gerçekleştiriliyor. Ameliyat edilmeyen ‘geç’ olgularda ise kemoterapi ve radyoterapi ile kanserli dokuların tedavi ediliyor” dedi.

Prof. Dr. Yıldızeli, “Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde akciğer kanser tanısı koyarken Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Radyoloji, Nükleer Tıp ve Patoloji branş uzmanlarından oluşan bir ekip ile değerlendirip hastalarımız için en doğru ve yararlı tedavi kararını veriyoruz” diye konuştu.

Resim sergisi ve uçan balonlar Akciğer Kanseri Günü’ne anlam kattı

Sempozyumun sonunda hastanede yatarak tedavi gören çocukların duygularını dile getirdikleri ‘Organ Nakli’ konulu resim sergisi hastane Başhekimi ve hastane doktorları tarafından açıldı. Akciğer Kanserine farkındalık etiketleri ile süslenmiş balonlar büyük bir coşku ve katılım ile gökyüzüne bırakıldı.